Reprezentovali sme KDMS na EPP Youth Week v Bruseli

Na začiatku septembra sme prijali pozvanie od našich europoslancov Miriam Lexmann a Ivana Štefanca, aby sme sa ako mladí nádejní politici zúčastnili na týždni mladých v Bruseli, ktorý organizovala frakcia EPP (Európska ľudová strana).

Zdroj: (vložte zdroj)

Týždeň EPP Youth Week odštartoval v pondelok ráno 5. 9. a trval štyri dni do štvrtku 8. 9. do poobedia. Na začiatku nás privítali Manfred Weber, predseda EPP, spolu s predsedníčkou YEPP-u, portugalskou poslankyňou EP Lídiou Pereira, ku koncu sa nám prihovorila cez video aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Témy, ktoré počas ich príhovorov rezonovali, boli najmä o jednote a silnom spoločenstve štátov, ale taktiež o odhodlaní pomôcť k ukončeniu vojny na Ukrajine a s tým spojenou energetickou krízou, ktorej Európa čelí.  V neposlednom rade to bolo o silných zelených témach a ľudských slobodách.

Spoločne nás prišlo cez viac ako 400 mladých ľudí, a tak sme sa hneď chopili šance na to, aby sme si vytvorili čo najviac perspektívnych kontaktov, skrz ktoré môžeme tvoriť úspešnú medzinárodnú spoluprácu medzi pravicovo a kresťanskodemokraticky zmýšľajúcimi ľuďmi.

Program ponúkol hneď niekoľko možností  na výber, a tak nebola núdza o to si vybrať to, čo nás zaujíma. Boli sme na viacerých zaujímavých workshopoch, no najviac v nás zarezonoval ten s názvom Storytelling in Politics, ktorý priniesol precíznu analýzu o použití nástrojov, ako napríklad manipulovanie ľudí pre dosahovanie svojich cieľov v politickom boji. Inšpirovalo nás to k tomu, aby sme v tejto oblasti na sebe o to viac pracovali a nestali sa tak obeťami, ale vedeli to používať pre dobré veci a riešenia pre ľudí.

Okrem už spomenutých workshopov bol priestor zapojiť sa v menších vybraných skupinkách do súťaže s vlastnými nápadmi, na ktorých sa pracovalo počas celého programu a následne sa hlasovalo o tie najlepšie. Výsledky priniesli zaujímavé nápady a riešenia, pri ktorých bolo aj KDMS v podobe nášho predsedu Matúša Mesároša, ktorý sa dostal medzi 6 najlepších skupín a práve tá jeho obsadila konečné druhé miesto s projektom ako zefektívniť verejnú dopravu v Európe cez jednu funkčnú aplikáciu namiesto množstva individuálnych kariet.

Počas celého eventu sme sa snažili naučiť novým schopnostiam, vyskúšali sme si, aké je to vystúpiť so svojím prejavom v Európskom parlamente so, no hlavne sme získali množstvo priateľov z celej Európy, s ktorými budeme naďalej rozvíjať spoluprácu. Sme povzbudení po tejto skúsenosti pracovať doma na svojich projektoch a dosahovať kvalitné a rozumné výsledky.

Na záver by som sa chcel ešte raz poďakovať našim europoslancom Miriam Lexmann a Ivanovi Štefancovi za ich pozvanie a možnosti zakúsiť, o čom je európska politika, aké sú jej pozitíva, ale tiež, na čom budeme musieť ešte spoločne popracovať.

Najnovšie stanoviská

limitation of time on female violence (1080 x 1080 px)
Keď už vám nestačí ani zvýšený plat (2)
1
limitation of time on female violence (1080 x 1080 px)
Keď už vám nestačí ani zvýšený plat (2)
1