Mládežnícke olympijské hry na Slovensku.

Koncom uplynulého mesiaca sa v Banskej Bystrici konali 16. európske olympijské hry pre mládež (EYOF-u). Na prípravách sa priamo podieľal náš člen Ján Jakubčo – ktorý má k športu blízko, keďže pracuje ako manažér na Zväze slovenského lyžovania. Rozhodli sme sa ho preto vyotázkovať, aby nám o tomto evente povedal viac.

Zdroj: (vložte zdroj)

Ahoj Janči. Úvodom nám prezraď, o aké podujatie ide.

Ahojte. EYOF (European Youth Olympic Festival) je najväčším európskym multišportovým podujatím pre mladých športovcov vo veku od 14 do 18 rokov. Športovci sa v letných i zimných športoch stretávajú v dvojročných cykloch v nepárnych rokoch. Tento rok bol výnimkou, odklad bol spôsobený covidom. Festival sa koná pod záštitou Medzinárodného olympijského výboru. Sú to, zjednodušene povedané, európske olympijské hry pre mládež.

Darilo sa aj “našim”?

Slováci zaznamenali na EYOF-e doposiaľ najlepšie výsledky s bilanciou 2 zlaté, 1 strieborná a 3 bronzové medaily. Mali sme možnosť vidieť viacero mladých talentov, ktoré môžu v dohľadnej dobe dosahovať kvalitné výsledky v seniorských kategóriách. Pre zaujímavosť dodám, že celkové štatistiky ovládli Taliani, ktorí získali spolu 47 cenných kovov.

Keďže sme boli na domácej pôde, mali o disciplínu navyše. Zvládli sme to organizačne?

Konštatuješ správne, 16. EYOF hostila Banská Bystrica. Ohlasy boli veľmi pozitívne, po športovej aj organizačnej stránke. EYOF bol pre Slovensko z hľadiska športovej diplomacie a propagácie krajiny veľmi dôležitý, nehovoriac o benefitoch, ktoré EYOF priniesol Banskej Bystrici a regiónu. Banská Bystrica a Zvolen hostili 2300 športovcov zo 48 krajín sveta a jedná sa o veľkú reklamu pre našu krajinu aj svetovú športovú obec.

Aká bola tvoja úloha?

Ja som sa osobne zúčastnil na EYOF-e ako Board Manager a teda mal som na starosti kapacitne najväčšie ubytovanie, na študentskom internáte pre cca 850 športovcov, trénerov a členov národných olympijských výborov. Znamenalo to veľkú výzvu a zároveň skúsenosť, zmanažovať a postarať sa o všetky potreby jedenástich krajín, napr. Francúzska, Nemecka, Rakúska, Luxemburska či Belgicka.

Organizačne to muselo byť celkom náročné..

Táto práca nebola v žiadnom prípade v žiare reflektorov, skôr v jednom z najnáročnejších zákulisí celej organizácie hier. Avšak aj práve preto ma to napĺňalo elánom, rovnako ako mne zvereným šikovným a odvážnym dobrovoľníkom, aby sme sa postarali o hladký a bezproblémový priebeh pre všetkých hostí v rámci našich povinností.

Najnovšie stanoviská

limitation of time on female violence (1080 x 1080 px)
Keď už vám nestačí ani zvýšený plat (2)
1
limitation of time on female violence (1080 x 1080 px)
Keď už vám nestačí ani zvýšený plat (2)
1