🔸Slovensko sa v roku 2023 stalo po dlhých rokoch nielen energeticky sebestačnou krajinou, ale bolo schopné elektrinu aj vyvážať. To považujeme za nepochybne pozitívnu správu.

🔹Za pozitívnu bilanciu dovozov môže najmä zníženie domácej spotreby, ako aj spustenie 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Exportný potenciál našej krajiny môže ešte vzrásť, keď bude úspešné uvedenie do prevádzky aj 4. bloku Mochoviec. Nový blok môže prísť vhod, keďže s nástupom elektromobility sa počíta s nárastom dopytu po elektrine.

🔸Keďže jadro bude naďalej tvoriť kľúčovú zložku výroby elektriny u nás, je potrebné, aby Slovenské elektrárne a ministerstvo hospodárstva prioritizovali zabezpečenie dodávok jadrového paliva zo zahraničia, ideálne od viacerých dodávateľov, aby sa znížila závislosť Slovenska.

🔹Energetické siete Slovenska sú poprepájané so susednými štátmi, preto v prípade potreby vieme pri nedostatku elektrinu každý deň importovať zo zahraničia alebo naopak exportom pomáhať riešiť dopyt u susedov. Najviac elektriny k nám v čistom vyjadrení “pritieklo” z Česka (5,9 TWh) a z Poľska (3,6 TWh), naopak exportovali sme najmä do Maďarska (11 TWh) a na Ukrajinu (1,6 TWh).

🔸Neznamená to však, že keď sme z Česka elektrinu v celoročnom meradle viac dovážali, tak sme ju inokedy do Česka aj nevyvážali, exportovalo sa tam 1,2 TWh elektriny. Pokles cezhraničných výmen elektriny znamenal aj nižšie príjmy pre SEPS, štátnu firmu prevádzkujúcu prenosovú sústavu.

🔹Napriek tomu, že v každodenných životoch využívame asi všetci rôzne elektrické spotrebiče stále viac, aj vďaka väčšej energetickej úspornosti domácností aj firiem celková spotreba elektrickej energie na Slovensku za poslednú dekádu stagnuje až klesá. Od roku 2021 spotreba výrazne klesla. „Pomohli“ tomu však aj vysoké ceny elektriny a nedostatky objednávok pre priemysel, hlinikáreň Slovalco musela odstaviť výrobu.

🔸Vysoké ceny nie sú strašiakom iba pre firmy. Energetická chudoba ohrozuje asi 8 % Slovákov – státisíce z nás. Akékoľvek vynútené „zníženie spotreby“ v ich prípade môže znamenať skutočne ohrozenie základných životných štandardov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *