K mieru na Kaukaze cez predaj húfnic Azerbajdžanu?

🔸Minister obrany Robert Kaliňák absolvoval minulý týždeň návštevu Azerbajdžanu, kde sa stretol s prezidentom Ilhamom Alijevom aj ministrom obrany Zakirom Hasanovom. Kaliňák tu hľadal príležitosti na rozvoj vojensko-politickej spolupráce a zároveň loboval za slovenské zbrojárske produkty, samohybné húfnice a odmínovacie komplety.

🔸Pripomeňme si Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica. Odvolávajúc sa na Obrannú stratégiu SR, Ústavu SR, Chartu OSN aj dokumenty NATO a EÚ, vláda bude jednoznačne presadzovať mierové riešenie sporov. Vláda z tohto titulu tiež zastavila vojenskú pomoc pre napadnutú Ukrajinu. Ako do tohto kontextu zapadá drukovanie Azerbajdžanu?

🔸Azerbajdžanské vojská v septembri minulého roku útokom na Republiku Arcach, územie obývané Arménmi, “obnovili územnú celistvosť” Azerbajdžanu, za cenu zániku autonómnej samosprávy Arménov v oblasti, ktorú obývali tisíce rokov, a spúšťajúc tak etnické čistky a hromadný útek väčšiny zo 120 tisíc Arménov z Azerbajdžanu zo strachu pred novou genocídou. V Náhornom Karabachu dochádza k vymazávaniu arménskeho dedičstva. Kaliňák pri svojej návšteve Azerbajdžancom k tomuto “obnoveniu územnej celistvosti” nezabudol zablahoželať…

🔸Navyše, už od roku 2021 Azerbajdžan vedie pohraničné útoky na Arménsko, ktoré priniesli ďalších niekoľko stoviek obetí, pričom opakovane narušuje jeho územnú celistvosť a v súčasnosti v rozpore s medzinárodným právom okupuje asi 215 km2 arménskeho územia. Za tieto útoky nesie zodpovednosť práve prezident Alijev a minister obrany Hasanov, s ktorými chce minister Kaliňák rozvíjať vojensko-politickú spoluprácu a predávať im slovenské húfnice. Ako takéto kroky prispievajú k mierovému riešeniu sporov, pán Kaliňák?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *