Európska únia: federácia alebo medzinárodná organizácia?

Európska únia federáciou nie je. Projekt spoločnej európskej ústavy odmietli voliči v referende v r. 2005. (Mimochodom, jedinou stranou, ktorá bola v Národnej rade pri hlasovaní jednotne proti súhlasu so Zmluvou o Ústave pre Európu, bolo KDH. Za federalistickú zmluvu vtedy zdvihli ruky aj Fico a Kaliňák.)

Rozdiel medzi suverénnym štátom a protektorátom či jedným dielikom federácie je ten, že suverénny štát sa môže rozhodnúť vzoprieť väčšinovému názoru i tlaku aj svojich zahraničných partnerov, pokiaľ s ním nesúhlasí.

Je preto podstatné, aby Európska únia naďalej v kľúčových témach naďalej rešpektovala a ctila právo veta pri hlasovaniach v Rade Európskej únie a Európskej rade nielen de iure, ale aj de facto.

Členské štáty musia v prvom rade brať do úvahy vždy svoje národné záujmy. Tie sa môžu zhodovať a spoluprácou tak priniesť prospech pre všetkých. Pokiaľ však štáty v niektorých oblastiach či krokoch nesúhlasia s väčšinovým názorom iných členských štátov alebo Európskej komisie, nesúhlasíme s tým, že by mali byť jednoducho prehlasované, alebo dokonca vydierané, pokiaľ ide o odlišný prístup v oblasti, kde majú členské štáty plnú suverenitu v rozhodovaní. Aby štáty, ktoré možno s niektorými krokmi Európskej komisie nesúhlasia sa neboli vydierané a nedostávali „ponuku, ktorá sa neodmieta“.

Európska únia bola založená na princípe ekonomickej spolupráce a spája štáty s demokratickým politickým systémom. To znamená, že ich vlády sa musia zodpovedať primárne svojim voličom a rozhodne nie nátlaku zo strany Európskej únie. V priebehu desaťročí existencie sa spolupráca prehĺbila aj do ďalších oblastí. Naším receptom na úspech ďalšieho fungovania EÚ však nie je ani odchod z EÚ, ani ďalšia federalizácia a strata právomocí národnej úrovne.

Naopak, rozhodovanie sa musí presunúť bližšie k občanom, kde je efektívnejšie než v bruselskom centre. Nech je nám výstrahou centralizované fungovanie pôvodného rivala Európskeho hospodárskeho spoločenstva, RVHP, ktoré záviselo iba na rozhodovaní v Moskve a členské štáty pomimo ZSSR nemali možnosti sami si vybrať, akým smerom chcú svoje ekonomiky rozvíjať.

Ako teda ďalej?

Je na všetkých členských štátoch, aby rozhodli, akým smerom sa ich spolupráca v rámci EÚ bude vyvíjať. Jednoznačne súhlasíme s účelom, pre ktorý bola Európska únia zriadená: ako projekt ekonomickej spolupráce zjednocujúci štáty s demokratickým politickým systémom, efektívne zabraňujúci vojnovým konfliktom kváriacim dovtedy spolužitie európskych štátov. Táto základná premisa nám pripomína, že členstvo v tomto prestížnom spoločenstve si vyžaduje splnenie prísnych podmienok, ktoré nesmieme podceňovať.

Rovnako tak aj to právo veta je to, čo láka malé krajiny. EÚ bola vždy v porovnaní s alianciami minulosti, kde vojenská sila najsilnejšieho hráča umožňovala prehlasovať hlas slabších partnerov, vítanou zmenou, kde sa malý štát nemusí obávať, že bude nútený súhlasiť s niečím iba preto, lebo to chcú iné štáty v aliancii. Či sa to týka nastavenia politiky zahranično-bezpečnostnej, energetickej či sociálnej. Akceptáciou slabších štandardov pre prijímanie členov a rovnako akceptáciou straty práva veta by sme ohrozili celú našu silu, ktorá je odrazom najslabšieho článku v našom reťazci, pričom ten najslabší má stále pri významných hlasovaniach rovnakú silu ako ten najsilnejší.

EÚ čelí mnohým výzvam, nielen vo vnútri, ale aj z vonkajšieho prostredia. Ekonomickí konkurenti z Ázie rastú, majúc výhodu, že nie sú limitovaní obmedzeniami sledujúcimi dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Konflikty na Blízkom východe, na Ukrajine aj v Afrike znamenajú ďalšie bezpečnostné hrozby aj očakávania migračných tokov. EÚ musí týmto výzvam čeliť spoločne, no nie ako federácia s kvalifikovanou väčšinou, ale ako spoločenstvo štátov, ktoré sa dokážu zhodnúť na kompromisnom riešení akceptovateľnom pre všetkých. Aby sa z európskeho motta Zjednotení v rozmanitosti nestalo zjednotení v jednoliatosti, lebo v jednoliatosti sa rozmanitosť nenávratne stratí.

 

Jedna odpoveď

  1. Hey Guys,

    Warning: From February 2024, all existing email autoresponders will become obsolete!

    In fact, if you want to send marketing emails, promotional emails, or any other sort of emails starting in February 2024, you’ll need to comply with Gmail’s and Yahoo’s draconic new directives.

    They require regular marketers like you and I to setup complex code on sending domains… and existing autoresponders like Aweber and GetResponse are not helping: they’re requesting you do all the work, and their training is filled with complex instructions and flowcharts…

    How would you like to send unlimited emails at the push of a button all with done-for-you DMARC, DKIM, SPF, custom IPs and dedicated SMTP sending servers?

    What I mean by all of that tech talk above, is that with ProfitMarc, we give you pre-set, pre-configured, DONE-FOR-YOU email sending addresses you can just load up and mail straight away.

    We don’t even have any “setup tutorials” like other autoresponders either, because guess what: we already did all the setup for you!

    All of our built-in sending addresses and servers are already pre-warmed with Gmail and Yahoo and they’re loving us: 99% inbox rate is the average!

    ⇒ Grab your copy here! ⇒ https://ext-opp.com/ProfitMarc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *