🔷 Programové vyhlásenie vlády Roberta Fica na roky 2023 až 2027 nesie názov “Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť”. Vláda v ňom hovorí o chudobe, o zadlžení štátu, o inflácii cien, o sociálnych istotách, dobrom podnikateľskom prostredí, skvalitnení školstva a zdravotníctva či o regionálnom rozvoji a o posilňovaní dôvery v spravodlivosť, aby sa zo Slovenska “stal moderný a efektívny štát”.

🔷 Prečo slová vlády ostali napísané iba na papieri? Namiesto riešenia vytýčených priorít sa v súčasnosti koaličné strany iba hrnú do reformy spravodlivosti a právneho štátu, ktorá sa len ťažko dá nazvať dobrou. Reforma z pera koalície má zmeniť slovenskú trestnú politiku v prospech páchateľov. Zníženie trestných sadzieb, zníženie trestov za majetkovú trestnú činnosť či korupciu, skrátenie lehôt, po ktorých bude trestný čin premlčaný či zrušenie úradu špeciálnej prokuratúry… Takéto zmeny nepomôžu iba “našim ľuďom”, ale aj tisícom zlodejov po celom Slovensku, ktorí vykrádajú byty či kradnú bicykle a materské kočíky.

🔷 Táto reforma poškodí rovnako všetkých, či si myslia, že Fico patrí do basy, alebo že je to najlepší možný premiér, pretože kriminálnici rozdiely nerobia. Obzvlášť to zasiahne tých najslabších, ktorých táto vláda údajne chráni.

🔷 A toto všetko nerobí koalícia ani v riadnom legislatívnom procese a cez odbornú diskusiu, ale v zrýchlenom konaní. Reforma v tak významnej oblasti, akou je spravodlivosť a trestný zákon, by mala nasledovať iba po riadnej diskusii medzi odborníkmi a po riadnom zákonodarnom procese, tak, ako reformu trestného zákona pripravoval aj bývalý minister Viliam Karas. Ľudia aj preto v tisíckach zaplnili námestia naprieč Slovenskom, aby vyjadrili nesúhlas so zmenami v spravodlivosti.

🔷 A tak, ako sa pýtal Miroslav Donutil v kultovom filme Pelíšky, pýtame sa aj my. Komu takouto reformou, okrem mafie a kriminálnikov, prospějete, co? To, že zo Slovenska ide Robert Fico urobiť eldorádo pre páchateľov, veru z našej vlasti neurobí lepšie, pokojnejšie ani bezpečnejšie miesto na život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *