Vyhraj voľby a vysielaj čo chceš…

…aj takto by sa dala nazvať aktuálna situácia v Poľsku po parlamentných voľbách a prevzatí moci vládou Donalda Tuska.

Nie žeby to bola veľká zmena, čo aktuálne sledujeme v Poľsku. Už predchádzajúca vláda Práva a Spravodlivosti opanovala médiá a urobila ich nástrojom svojej propagandy, takže spolitizované médiá vidíme v Poľsku už osem rokov.

Aktuálna koalícia (alebo ako sa zvykne sama titulovať, „demokratická koalícia“) však sľubovala pred voľbami odpolitizovanie verejnoprávnej televízie. Zmeny, o ktorých vláda vraví, že sú nevyhnutné pre vytvorenie slobodnej štátnej televízie, však vyzerajú úplne inak. Viete si predstaviť, že by na Slovensku vládna koalícia zrušila RTVS, jej televízne aj rozhlasové kanály? Presne to sa udialo u našich severných susedov. Likvidácia TVP (Telewizja Polska) bola aj podľa zákona protiprávna.

Vláda Donalda Tuska tak žiaľ vykračuje presne v šľapajách bývalej vlády, ktorú kritizovala. Sľuby o zmene v prístupe narážajú na vážne pochybnosti. Nezávislé médiá majú dôležitú úlohu pri sledovaní a informovaní o politických, ekonomických a spoločenských udalostiach. Ich nezávislosť umožňuje spravodlivé a vyvážené pokrytie udalostí, vytváranie priestoru pre rôznorodé názory a poskytovanie kompletných informácií pre občanov na základe faktov. To je úloha verejnoprávnej televízie.

Preto vyzývame vládu Donalda Tuska, aby pri médiách nekopírovala kroky PiS a dodržiavala svoje vlastné sľuby voličom. zdôrazňujeme dôležitosť nezávislých médií a dodržiavania práva. Žiadame vládu a všetky politické strany, aby zabezpečili, že verejnoprávne médiá budú mať možnosť fakticky a vyvážene informovať o politických udalostiach a zabezpečiť rôznorodý prístup k informáciám pre všetkých občanov. Vyzývame aj medzinárodné spoločenstvo a európske inštitúcie, aby sledovali situáciu v Poľsku a poskytovali podporu vo forme diplomatických snáh na posilnenie demokracie.

Veríme, že politická pluralita a rôznorodosť názorov sú kľúčové pre zdravý demokratický systém a presne kvôli tomu je rola nezávislých médií tak dôležitá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *