4. júna 1920 sa podpisom mierovej zmluvy v paláci Grand Trianon vo Versailles medzi Spojencami a Maďarskom oficiálne skončila I. svetová vojna v našom regióne. Pre Slovensko je to kľúčová zmluva, ktorá prvý raz zadefinovala južné hranice nášho štátu. Znamenala však aj definitívnu bodku za rozpadom Uhorského kráľovstva.

Dnes žije Slovensko a Maďarsko ako dobrí susedia, dobrí priatelia. Hoci sa v niektorých témach naši politici nezhodnú, vo všeobecnosti sú vzťahy našich dvoch krajín výborné a spája nás mnoho. Maďarská menšina je obohatením a plnoprávnou súčasťou slovenskej spoločnosti, rovnako, ako ostatné národnostné menšiny. Rovnako tak sú rešpektovaní naši krajania v Maďarsku.

Na východ od nás už vyše roka vidíme, ako desivo to môže dopadnúť, keď chce niekto násilím prekresľovať hranice štátov. Naša hranica s Maďarskom je našťastie hranicou mierovou, pevne stanovená a uznaná oboma stranami. A po vstupe do EÚ a Schengenského priestoru je aj hranicou takmer neviditeľnou.

Nemeňme hranice, nebudujme hranice, budujme mosty. Spojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, či tie dopravné, cestné, železničné či cyklistické, či tie medziľudské, potrebujú zlepšenia, pre ďalšiu cezhraničnú spoluprácu, hospodársky rozvoj aj cestovný ruch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *