Margaret Thatcher, známa aj ako “Železná dáma”, bola britskou političkou a jednou z najvýznamnejších postáv 20. storočia. Narodila sa 13. októbra 1925 v Granthame, vo Veľkej Británii, a jej politická kariéra sa začala v 50. rokoch.

Thatcher sa stala prvou ženou, ktorá sa stala premiérkou Veľkej Británie. Jej premiérstvo trvalo 11 rokov, čo ju robí najdlhšie slúžiacou britskou premiérkou v moderných dejinách.

Jej politická filozofia bola charakterizovaná konzervatívnymi hodnotami, silným dôrazom na trhové sily a obmedzenou rolu štátu. V priebehu svojho pôsobenia viedla kontroverzné reformy, vrátane privatizácie štátnych podnikov a deregulácie finančného sektora. Tieto opatrenia mali za cieľ posilniť hospodárstvo Spojeného kráľovstva.

Po svojom odchode z aktívnej politiky v roku 1990 sa stiahla z verejného života. Margaret Thatcher zomrela 8. apríla 2013, no jej dedičstvo zostáva prítomné a jej vplyv na Veľkú Britániu a svetovú politiku je nespochybniteľný.

Náš člen Juraj Dzurik pripravil túto krátku prezentáciu osobnosti konzervatívneho sveta- Margaret Thatcher, v našej odbornej sekcii Ekonómia.

    

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *